Previous Winners

School Year 2015-2016 Innovation in Teaching Competition Winners

Farhat Ahmad
Ninth-Tenth Grades, World, Multicultural and American Literature
McClarin Success Academy
Fulton County Schools

Courtney Bryant & Jeff Mather
Second Grade, Engineering
Charles R. Drew Charter School
Atlanta Public Schools

Danielle LeePow
Fifth Grade, Science
KIPP South Fulton Academy
Fulton County Schools

Amy Mock
First Grade
M.H Mason Elementary School
Gwinnett County Public Schools

The STE(A)M Truck & Donna Davis
The Kindezi School
Fifth Grade
Atlanta Public Schools
 
Stuart Ogburn
Fourth Grade, Mathematics, Science, and Social Studies
Norton Park Elementary School
Cobb County School District
 
Tom White
Ninth-12th Grades, Audio Video Technology and Film
Rockdale Career Academy
Rockdale County Public Schools 

 

Race to the Top Innovation in Teaching Competition Winners

Ashley Bailey
Sixth Grade, Mathematics
Bear Creek Middle School
Barrow County Schools
 
Lindsay Bowley
Eighth Grade, English Language Arts
Creekland Middle School
Cherokee County Schools
 
Michele Brake
Eighth Grade, English Language Art
Baconton Community Charter School
Mitchell County Schools
 
Amanda Cavin
First Grade, Gifted, Math and ELA
Unity Grove Elementary
Henry County Schools
 
Rikki Chandler
Fifth Grade, English Language Artsl
Sand Hill Elementary School
Carroll County Schools
 
Debbie Chrzanowski
Kindergarten, Special Education, English Language Arts, Mathematics, and Science
Baker Elementary School
Cobb County School District
 
Michelle Davis
Third Grade, English Language Arts
Kingsland Elementary School
Camden County Schools
 
Tara Dougherty
First Grade
Kingsley Charter Elementary
DeKalb County Schools
 
Bynikini Frazier
First Grade, English Language Arts
Sarah Mills Hodge Elementary School
Chatham County Schools
 
Tabitha Ginther
Ninth - Twelfth Grade, English Language Arts
Northside High School
Muscogee County School District
 
Deborah Goodman
Kindergarten
Shallowford Falls Elementary
Cobb County Schools
 
Melanie Hartfield
Fifth Grade, Special Education, English Language Arts, Mathematics, Science, and Social Studies
Unity Grove Elementary School
Henry County Schools
 
Jenny Ittner
Fifth Grade, English Language Arts, Mathematics, and Social Studies
Chattahoochee Elementary School
Gwinnett County Schools
 
Jerry Knox
Tenth - Twelfth Grade, Mathematics and Science
Academy of Richmond County
Richmond County School System 
 
Sarah Lucas
Third Grade, English Language Arts, Mathematics, and Science
Georgetown K-8 School
Savannah-Chatham County Schools
 
Jamie McFarland
Kindergarten - Second Grade, Special Education, English Language Arts, Mathematics, Science, and Social Studies
Rock Springs Elementary School
Gwinnett County Public Schools
 
Jennifer McIntosh
Fifth Grade, Mathematics
Clark Creek Elementary
Cherokee County Schools
 
Amanda Miliner
Fourth and Fifth Grades, English Language Arts, Mathematics, and Social Studies
Miller Elementary School
Houston County Schools
 
Jan Moore
Third Grade, English Language Arts, Mathematics, and Social Studies
Holsenbeck Elementary School
Barrow County Schools
 
Amy Palermo
Sixth Grade, English Language Arts
River Trail Middle School
Fulton County Schools
 
Lindsey Rhodes
Kindergarten, English Language Arts and Science
Sugar Hill Elementary
Hall County Schools
 
Mohan Sadhasivan
Ninth-Twelfth Grade, Mathematics
Stockbridge High School
Henry County Schools
 
Tori Sinco
Fifth Grade, Mathematics
Avery Elementary School
Cherokee County Schools
 
Brian Swanagan
Ninth-Twelfth Grades, Mathematics
Floyd County Schools College and Career Academy
Floyd County Schools

Charles Trader
Eighth Grade, Mathematics
St. Mary’s Middle School
Camden County Schools
 
Sarah Welch
Ninth Grade Literature and Composition
Fannin County High School
Fannin County Schools